top of page
  • Obrázek autorasabina

Chuť na sladké po obědě. Proč ji někteří z nás neustále pociťují?

Aktualizováno: 18. 10. 2022

Někdy se ze čtverečku čokolády po obědě stane pořádný čtverec nebo přesněji obdélník v podobě celé tabulky. Pokud se to děje opakovaně a vás den co den po obědě trápí nezvladatelné chutě na pořádný dezert, může to mít za následek vychýlení ručičky na váze. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se tohle děje a zkusili jste tomu spíše porozumět? V dnešním článku si ukážeme nejčastější důvody, proč máte po obědě chutě na sladké a co s tím můžete dělat.

1. Velký kalorický deficit

Nejíte dost s ohledem na svůj výdej, snažíte se držet extrémní diety, nebo se nestíháte najíst? Chutě na sladké vás zaručeně potrápí o hodně víc. Myslíte si, že čím větší kalorický deficit, tím rychlejší výsledek? Takhle přepálené starty mají často rychlé konce a většinou nám ještě přidají kila navíc. Začněte s deficitem 15–20 %. Dlouhodobě ho nenastavujte příliš nízko (více než 30 %), k lepšímu výsledku se totiž nedostanete. Možná spíš budete zklamaní, protože utrpí vaše dobrá nálada, budete hladoví a při sportu vám bude chybět energie.

2. Máte malý oběd

Oběd je pro mnohé důležitým a možná i největším jídlem dne. Nechtějte proto svoje tělo nebo spíše žaludek obelhat. Pokud poobědváte salát s okurkou nebo pro změnu malou misku polévky, chutě na sladkosti nebo jiné nezdravé jídlo vás brzy doběhnou.

3. Nedostatek živin

Někteří často vynechávají zbytečně sacharidy. Druhou chybou je vynechání bílkovin. Mnoho lidí si vybírá jídlo bez masa v domnění, že je lehčí a vhodnější. Není to pravidlem. Jídlo, kde je nedostatek bílkovin nebo snad chybí úplně, vás příliš nezasytí. Příkladem může být zeleninové rizoto, kterého sníte požehnaně, ale přesto vás sotva za dvě hodiny nasytí. Další chybou může být vynechání vlákniny, kterou najdeme např. v zelenině. I ta se spolu s bílkovinami přispívá k pocitu sytosti.

4. Zvyk

Možná už z dětství máte zafixováno, že hlavní jídlo musí končit sladkou tečkou. Nebo jste právě tu sladkou tečku dostávali za odměnu, pokud jste dojedli hlavní jídlo. Ačkoliv věřím, že to s vámi rodiče mysleli dobře, k budování těch správných návyků toto úplně nepřispívá. Zkuste se proto na moment zastavit a zhodnotit, jestli po něčem sladkém sáhnete nebo ho vlastně vůbec nechcete.


Máte po obědě chutě na sladké?

  • Ano mám, a nejen po obědě

  • Ano, trápí mě to

  • Jen někdy

  • Nemám


39 zobrazení1 komentář

Související příspěvky

Zobrazit vše

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
sabina
sabina
Apr 24, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

😀

Like
bottom of page